אקסס היא תכנה שיוצרה לראשונה על ידי חברת מייקרוסופט בשנת 92 ומקבלת עדכונים חדשים מידי כשלוש שנים. היא ידועה בידידותה למשתמש, מאפשרת ליצור יישומים באופן פשוט, וכמעט ואינה דורשת ידע בתכנות. האקסס פישט את הליך יצירת הנתונים ומאפשר למפתח לעסוק בהיבטים הפונקציונליים של התכנה, בעוד הליכים טכניים רבים נעשים בצד השרת.

העובדה שתכנת אקסס היא כל כך פשוטה וידידותית הפכה אותה לתכנה האולטימטיבית והמובילה בפיתוח תכנות לעסקים ובפיתוח יישומים ומערכות ניהוליות. תכנת אקסס מהווה מחסן נתונים בעל התמודדות עם כמות נתונים רבה, יכולת ארגונם, שליפתם, ושיתופם בין משתמשים בפשטות.

אקסס הוא כלי פופולארי בבניית מערכות מידע ויישומים עסקיים. הוא מאפשר בנייה עצמאית של מערכות בקלות ובמהירות ומהווה כלי פיתוח נגיש גם לעובדים ללא רקע בתכנות. למרות זאת חברות רבות בוחרות להיעזר בשירותיו של מתכנת אקסס ונותני שירותי תכנה לארגונים, אשר יבנו להם את מערכת הנתונים באקסס. בחירה זו נכונה לארגונים אשר מתכננים להסתמך על התכנה לצרכים רבים של הארגון ולהשתמש בה לכל ניהול הנתונים והמידע של הארגון.

לתכנת האקסס והשימוש בה בפלטפורמה העסקית מספר יתרונות משמעותיים. היא מציעה קישור ליישומים אחרים כמו תקשורת ושיתוף נתונים בין משתמשים, או קישור ליישומים כמו אורקל, SQL המאפשרים הצלבות מידע ממקורות שונים והצגת דוחות נתונים מכל היישומים. אקסס מאפשרת שליטה מרחוק באמצעות האינטרנט ותומכת בריבוי משתמשים. בנוסף, קישור ליישומי אופיס אחרים כמו וורד, אאוטלוק ופאוור פויינט ושילובם בתהליכי הצגת נתונים. אקסס הנה תכנה זולה מאוד ביחס לאחרות המוצעות בשוק, ומאפשרת פיתוח מהיר ומשתלם גם במידה ונעזרים במומחה אקסס לצורך הפיתוח. ישנם מפתחים ומומחי אקסס רבים, כך ששימוש באקסס מובטח כנוח והבעיות בו פתירות במהירות. יתרון משמעותי של התכנה הוא פשטות הפיתוח, הנגישות, והעלות המשתלמת של תחזוקה ובניית מערכות. היא זמינה בכל מערכת של מייקרוסופט, וככל הנראה תהיה זמינה עוד שנים רבות ותאפשר פיתוחים ושדרוגים נוספים.

מייקרוסופט אקסס היא כלי נגיש, נוח ויעיל לפיתוח ובניית מערכות מידע. ניהול ארגון או עסק באמצעות תוכנה שפותחה באקסס מאפשרת עבודה נוחה ומשתלמת למנהלי הארגון, ומהווה תכנה ידידותית לכל עובד גם באם אינו בקי בתכנות כלל.